Przejdź do zawartości

Tornado w kraju południowomorawskim (2021)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tornado w kraju południowomorawskim
Ilustracja
Przybliżona trasa przemieszczania się tornada (czerwona linia)
Państwo

 Czechy

Miejsce

kraj południowomorawski

Rodzaj zdarzenia

tornado

Data

24 czerwca 2021

Godzina

19:10–19:45 CEST[1]

Ofiary śmiertelne

6 osób

Ranni

co najmniej 200 osób

Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia48°50′N 17°04′E/48,833333 17,066667
Prognozowane wartości parametru SCP, określającego możliwość wystąpienia superkomórek. W Czechach widoczne jest >30. Jest to wartość niezywkle rzadko spotykana w prognozach i świadczy o możliwości wystąpienia gwałtownych burz.

Tornado w kraju południowomorawskimtrąba powietrzna, jaka wczesnym wieczorem, 24 czerwca 2021, przeszła przez powiaty: Brzecław i Hodonín na południu Czech. Zjawisko spowodowało śmierć 6 osób[1][2], co najmniej 200 osób zostało rannych[3], z czego 90 osób hospitalizowano[4]. To najbardziej zabójcze tornado w Europie od 2001 r. i jedno z najsilniejszych zaobserwowanych tornad w historii Czech – jego intensywność jest wstępnie szacowana na F3 lub F4 w skali Fujity[3].

Sytuacja meteorologiczna

[edytuj | edytuj kod]
Sodaż aerologiczny wykonany w Prościejowie (Prostejov), który wskazał 3500 J/kg energii CAPE

W czwartek 24 czerwca warunki meteorologiczne na północ od wschodniego krańca Alp sprzyjały powstawaniu burz superkomórkowych, ponieważ w atmosferze występowała bardzo duża energia potencjalna dostępna konwekcyjnie (CAPE), która wg sondażu z Prościejowa mogła wynosić aż 3000-4000 J/kg (patrz: grafika sondaż aerologiczny) i znaczne wartości uskoków wiatru[3]. Czeski Instytut Hydrometeorologiczny (ČHMÚ) wydał ostrzeżenie przed występowaniem bardzo silnych burz z ulewnymi deszczami. Sieć ESTOFEX dla obszaru na granicy Dolnej Austrii i kraju południowomorawskiego wydała ostrzeżenie 3. stopnia (przewidujące możliwość wystąpienia opadów gradu o średnicy co najmniej 5 cm, porywów wiatru o prędkości przekraczającej 119 km/h, a także tornad o intensywności do F2)[5].

Przebieg zdarzeń

[edytuj | edytuj kod]
Zniszczenia w miejscowości Hrušky
Moravská Nová Vesbudynek oznaczony krzyżykiem przeznaczony jest do rozbiórki[potrzebny przypis]
Zniszczenia w miejscowości Lužice

Superkomórka burzowa, z którą związane było tornado, przeszła szlakiem drogi I/55 w kierunku z południowego zachodu na północny wschód przed 20:00 CEST[6], kolejno przez Hrušky i Moravską Novą Ves w powiecie Brzecław i dalej Mikulčice i Lužice w powiecie Hodonín[7].

Tornado dotknęło powierzchni gruntu w okolicach wsi Hrušky i szybko zaczęło nabierać rozmiarów i intensywności w miarę przesuwania się w kierunku wsi. Następnie uderzyło bezpośrednio w Hrušky, powodując rozległe zniszczenia w większej części miejscowości. Wiele solidnie zbudowanych domów murowanych zostało ciężko uszkodzonych lub zniszczonych; poważnie uszkodzony został również budynek szkoły. W Hruškach 85% budynków zostało uszkodzonych, a jedna trzecia została zniszczona.

Masywne i silne tornado przemieszczało się następnie na północny wschód, powodując poważne zniszczenia w miejscowościach Moravská Nová Ves i Mikulčice. Setki budynków zostało zniszczonych lub znacznie uszkodzonych na tym odcinku ścieżki, wliczając w to: domy, kościoły, siedziby przedsiębiorstw i budynki magazynowe. Kilka z tych obiektów zostało zrównanych z ziemią. Zewnętrzne ściany budynków, które się ostały, zostały porysowane przez unoszone wiatrem przedmioty, z których wiele wbiło się w beton. Samochody były przemieszczane lub wywracane na dach, a niektóre drzewa zostały obite lub częściowo odarte z kory przelatującymi przedmiotami. Pola uprawne zostały ogołocone z roślinności, metalowe wieże kratownicowe zostały przewrócone, a połacie drzewostanu tornado zrównało z ziemią, gdy przetaczało się przez pobliskie obszary wiejskie[8][7][9].

Przemieszczając się w stronę Lužic, trąba powietrzna zwęziła się zarówno pod względem szerokości ścieżki, jak i leja kondensacyjnego, ale nadal powodowała poważne szkody. Znaczna liczba domów i budynków mieszkalnych uległa uszkodzeniu lub zniszczeniu, wiele pojazdów zostało poprzewracanych i roztrzaskanych, budynki przemysłowe o metalowym szkielecie zostały zniszczone, ulice zostały pokryte gruzem, a przerwane linie gazowe i elektryczne stały się zarzewiem wielu małych pożarów. Gdy tornado wkroczyło do Hodonína, choć osłabło, a jego lej przybrał kształt liny, nadal wyrządzało szkody (m.in. w domu spokojnej starości, hali sportowej, zoo i w kilku innych budynkach), zanim uległo rozproszeniu[10]. Całkowita długość ścieżki tornada to 24,8 km[1].

Ofiary

[edytuj | edytuj kod]

Łącznie sześć osób zginęło na miejscu lub zmarło później w wyniku odniesionych obrażeń[1].

W Lužicach upadek żelaznej konstrukcji na miejscu zabił ciężarną kobietę, pochodzącą ze Słowacji, mieszkającą na stałe we wsi. 60-letni mężczyzna zmarł w miejscowości Moravská Nová Ves, prawdopodobnie w swoim samochodzie. W Szpitalu Uniwersyteckim w Brnie w wyniku odniesionych obrażeń zmarł 21-letni mężczyzna, którego uderzyła upadająca latarnia uliczna. Inna osoba zmarła w szpitalu w Hodonínie[11]. W niedzielę, 27 czerwca, zmarła szósta ofiara tornada – dwuipółletnia dziewczynka[2].

Inne tornada

[edytuj | edytuj kod]

Tornado na południu Czech było częścią serii, która tego dnia dotknęła Europę, obejmującej w sumie pięć tornad (potwierdzonych przez ESWD). W Polsce jedna osoba została ranna w wyniku przejścia tornada F2, które uderzyło w miejscowości Librantowa i Koniuszowa w województwie małopolskim, uszkadzając wiele budynków, z czego z 15 zerwane zostały dachy. Tamtej doby otrzymano również liczne doniesienia o niszczących wiatrach prostoliniowych i dużym, niszczycielskim gradzie, głównie w Polsce, Czechach, północnej Austrii i południowych krańcach Niemiec[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Europejska Baza Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych. European Severe Storms Laboratory (ESSL). [dostęp 2021-06-27]. (ang.).
  2. a b Czechy: Zmarła 6 ofiara czwartkowego tornada na południu Moraw. wnp.pl. [dostęp 2021-07-05]. (pol.).
  3. a b c Marko Korosec: The most powerful tornado on record hit the Czech Republic, leaving several fatalities and 200+ injured across the Hodonin district. Severe Weather Europe. [dostęp 2021-06-27]. (ang.).
  4. Marek Zając: Tornado w Czechach. Polscy strażacy jednak nie pojadą pomóc. RMF24.pl. [dostęp 2021-06-27]. (pol.).
  5. Current ESTOFEX Convective Forecasts. ESTOFEX. [dostęp 2021-06-27]. (ang.).
  6. Hasiči, vojáci a další uklízí spoušť po tornádu. Lidé na pomoc postiženým poslali téměř 200 milionů. iRozhlas. [dostęp 2021-06-27]. (cz.).
  7. a b Mrtví, zavalení, všude trosky. Sedm obcí na Moravě zpustošilo tornádo. iDNES. [dostęp 2021-06-27]. (cz.).
  8. Philip Oltermann: At least five dead as tornado wrecks buildings in Czech Republic. The Guardian. [dostęp 2021-06-27]. (ang.).
  9. Tornádo zpustošilo jih Moravy, zanechalo za sebou oběti a mnoho zraněných. Česká televize. [dostęp 2021-06-27]. (cz.).
  10. Czech Republic: Deadly tornado sweeps through villages. BBC. [dostęp 2021-06-27]. (ang.).
  11. Mezi mrtvými na jižní Moravě jsou těhotná Slovenka i bývalý hospodský. iDNES. [dostęp 2021-06-27]. (cz.).